pohovor v it
Princezna na informatice

Co lze očekávat od pohovoru na IT pozice

Podělím se s vámi o několik bodů, s nimiž se můžete setkat při pohovoru na programátorské pozice.

Test

V mnoha firmách dostanete vstupní test (většinou se o něm zmíní, když vás zvou na pohovor). Ze zkušeností z několika firem bych řekla, že se nejčastěji snaží udělat obrázek o vašem logickém a matematickém uvažování. Mohou se tedy vyskytnout úlohy vedoucí na rovnice, využití kombinatoriky, znalost posloupností… Podle zaměření dané pozice pak mohou zkoušet také vaši prostorovou představivost, znalost SQL či jiných pojmů (teoreticky i prakticky – např. navrhněte databázi, napište SQL dotaz). Někdy můžete dostat i programovací úkol (nejčastěji na doma).

Myslím, že z testu není potřeba mít strach ani se na něj drtit (stejně nevíte co přesně). Jednoduše do něho napište to nejlepší, co vás napadne. Pokud něco nevíte, nevadí, jsme lidi. Chápu, můžete se cítit trapně. Pokud pak budete test s pověřeným pracovníkem procházet, můžete třeba říci, co jiného z dané oblasti znáte. Pokud jste něco zapomněli, můžete říci, že si to v případě potřeby osvěžíte.

Rozhovor

Jako u jiných profesí se obvykle prochází životopis. Můžete se setkat s otázkami na školu, předměty, vaši závěrečnou práci, důvody prodlužování či (ne)pokračování ve studiu a v neposlední řadě se pobavíte o technologiích, se kterými máte nějakou zkušenost.

Z dalších oblastí se mohou zeptat na znalosti jazyků (nejen těch programovacích), ekonomie či jiného odvětví a pokud chtějí řidičák – jak jste aktivní řidič/kolik máte naježděno km? A konečně mohou proťuknout vaše motivy, záliby, vlastnosti – jaké vnímáte jako pozitivní a jaké jako omezující?

Představy a prohlídka firmy

Většinou se hovoří také nejen o vašich představách, ale i o požadavcích a očekáváních firmy. Jak vám vyhovuje práce v týmu, jste ochotní komunikovat, sem tam vyjet do terénu nebo pracovat přesčas? (Jak) řešíte problémy, zvládáte práci ve stresu…? Jaký si představujete plat? Jakou pracovní dobu?

V některých firmách vás dokonce provedou po pracovišti.

Pár tipů na závěr

Je jasné, že každý chce vypadat co nejlépe.

Pokud jste ve stresu, pokuste se uklidnit. Vím, dobře se to píše, ale zas tak o nic nejde. Osoba, která s vámi povede rozhovor je člověk stejně jako vy (možná má jen o něco víc zkušeností – a to kdo ví jestli). Snažte se tedy šířit dobrou atmosféru, užít si pohovor a získat z něj co nejvíce zkušeností. Oblečte si pěkné a zároveň pohodlné oblečení, v němž se budete cítit dobře.

Co se týká rozhovoru,  osobně se mi osvědčilo mluvit přímo (bez dlouhého váhání a rozmýšlení) a když nevím, tak nevím – žádné extra vytáčky. Měla jsem štěstí, že mi bylo sděleno, že působím upřímně a férově (v dobrém slova smyslu). Když vás něco zajímá, ptejte se. Dotazy si klidně můžete vzít s sebou na papíře.

Pozorujte své dojmy z prostředí firmy, chování a komunikace osob pracující v dané firmě…

Přeji hodně štěstí! Kdybyste měli dotaz, pište. : )