soustředěná hluboká práce
Knihy

Hluboká práce

Na popud rady Zpátky k analogu jsem si půjčila knihu Hluboká práce: pravidla pro soustředěný život v roztěkaném světě.


Kniha rozlišuje hlubokou a mělkou práci. Hluboká práce je činnost, kterou vykonáváme ve stavu nerušeného soustředění a využíváme veškerý potenciál. Naopak, když jsme vyrušováni (ať už hlukem z fyzického okolí nebo online světa), vykonáváme mělkou práci.

Hluboká práce -> soustředěnost + strávený čas -> špičkové výkony -> úspěch

Autor vychází z předpokladu, že pokud chceme v dnešním světě uspět, musíme být schopni rychle se učit komplikované věci, a k tomu potřebujeme být často a delší čas ve stavu hluboké práce. Proto radí plánovat si práci na hluboké a mělké úseky (soustředěné samostatné, týmové i odpočinkové) a po práci už na práci nemyslet. Také doporučuje co nejvíce se odpojit od technologií (telefon, e-maily, sociální sítě, brouzdání…), což ale uznává, že nemusí být pro každého žádoucí.


Dojem

Z knihy jsem si odnesla podněty pro efektivní, vyváženou a smysluplnou práci. Rovněž mě zaujaly příklady nejen pracovních návyků známých osobností. Některé myšlenky mi připomněly rady ze třetího návyku, jiné postřehy ohledně psaní na papír nebo tipy z knihy Kdy.

Na druhou stranu mi v knize vadilo přílišné prosazování snahy být nejlepší (za cenu porovnávání, soupeření), malý důraz na vztahy a opakující se odůvodňování důležitosti hluboké práce (bylo mi to jasné hned).

Každopádně jsem se zamyslela nad svým využíváním času a přehodnotila některé zvyky, což hodnotím jako přínosné. : )