Hygge a lykke
Nějakou dobu se mi podařilo odolávat zvědavosti, co se skrývá za slovem hygge. Potom jsem o něm ale slyšela čím dál častěji, a tak jsem se rozhodla si o něm něco zjistit.
HYGGE
Když jsem si naťukala slovo hygge do Google překladače, vyšel mi překlad z dánštiny – útulnost a útulné prostředí. Jelikož ale o Hygge bylo napsáno několik knih, bylo mi jasné, že k pochopení významu mi pouhý překlad stačit nebude.
Proto jsem si půjčila knihu Hygge: Tajemství spokojeného života, ze které jsem se dověděla, že základními charakteristikami útulna v dánském pojetí jsou pohoda, teplo, smysly, vychutnání dobrého jídla a obecně přítomného okamžiku, důvěra, bezpečí, láska, nedokonalost. Osobně mě zmíněná kniha ale nenadchla (nejspíš to bylo kvůli ponurým obrázkům).
LYKKE
Nechtěla jsem se ale odradit jednou knihou, a tak jsem hledala dále až jsem došla ke slovu lykke, které z dánštiny znamená štěstí. Na rozdíl od hygge je o lykke napsaná (zatím) pouze jedna kniha od Meika Wikinga Lykke : tajemství nejšťastnějších lidí na světě.
V knize Lykke autor zkoumá a popisuje, jak různé faktory ovlivňují štěstí a spokojenost lidí v různých zemích světa. Kromě zajímavých přehledů a statistik doporučuje praktické tipy, které můžeme aplikovat do našich životů. Kniha Lykke mi přišla zajímavá, čtivá a celkově hezká.
Některé z faktorů, které pozitivně ovlivňují štěstí: bezpečí, důvěra, svoboda, spolupráce (místo soupeření), čas na rodinu, pospolitost, přátelství, pohyb, přítomnost, maličkosti.
Jak lze asi vidět, hygge a lykke jsou pojmy, které se vzájemně prolínají.
Aktualizace (leden/2020):
Konečně jsem se dostala i k první knize od Meika Wikinga s názvem Hygge : prostě šťastný způsob života a dle očekávání ji hodnotím jako vydařené dílo.
V úvodu autor vysvětluje pojem hygge a předkládá výsledky průzkumů o představách a praktikování hygge (Meik je ředitelem Institutu pro výzkum štěstí v Kodani, proto má asi rád dotazníky ; ))
Dále se zabývá hlavními rysy hygge atmosféry, ke kterým patří pospolitost, pocit tepla, bezpečí nebo dobré jídlo. V knize nechybí ani tipy, jak si udělat hygge doma i venku.
Tip z knihy: Krabice hygge záchrany – svíčky, oblíbený čaj, kniha, film/seriál, hudba, marmeláda, vlněné ponožky, nejmilejší dopisy, teplý svetr, zápisník, deka, papír a pero, klasické fotoalbum.
Kniha je doplněna pěknými ilustracemi. Pokud váháte nad knihou o hygge, tato je na můj vkus hodnotnější (nejen vzhledově ale i obsahově).